June 12, 2024

SUPERLIGA// S-a tras la sorți țintarul pentru sezonul 2023-2024// “U” si CFR se vor întâlni in etapa a VI-a

Astăzi, marți 27 iunie a.c., la Cinema Pro (Bucuresti), s-a desfășurat tragerea la sorți pentru stabilirea programului sezonului 2023-2024 din Superliga la fotbal.

LPF (Liga Profesionistă de Fotbal) a folosit Schema Popovici, nu Schema Berger, iar acest lucru va împiedica orice echipă să aibă trei meciuri la rând „acasă” sau în deplasare.

Schema Popovici poate să fie folosită în stabilirea unui program de meciuri dacă în campionatul respectiv se află minim 6 echipe și maxim 22. Astfel se evită posibilitatea ca o echipă să joace trei meciuri consecutive „acasă” sau în deplasare.

Cu ajutorul Schemei Popovici, Liga Profesionistă de Fotbal se asigură că o echipă va putea să joace o singură dată pe sezon două meciuri consecutive „acasă” sau în deplasare. Totodată, în primele două etape și în ultima rundă din tur fiecare formație din Superliga va avea un meci în deplasare și unul „acasă”.

Un alt lucru important este că Schema Popovici face ca în ultima etapă a turului și în prima etapă a returului fiecare echipă să aibă programat un meci „acasă” și unul în deplasare.

Echipele care vor evolua in SUPERLIGA sezonul 2023-2024:

  • Farul Constanța
  • FCSB
  • CFR Cluj
  • Universitatea Craiova
  • Rapid București
  • Sepsi OSK
  • FC U Craiova
  • Petrolul Ploiești
  • FC Voluntari
  • U Cluj
  • Hermannstadt
  • FC Botoșani
  • UTA Arad
  • Oțelul Galați
  • Dinamo
  • Politehnica Iași

Echipele din aceașli localitate nu joacă niciodata acasă în acelasi timp.

Cele 16 echipe care joacă în sezonul 2023-2024 din Superliga se vor duela în sistem tur-retur în sezonul regulat, iar apoi primele șase vor juca în play-off, iar restul de 10 în play-out.

Primele meciuri din sezonul 2023-2024 din Superliga se vor juca în weekend-ul 14-16 iulie, iar campionatul se va încheia pe 2 iunie 2024, cu meciurile din barajul pentru menținere/ promovare în Superliga.

Prima etapă, programată în week-end-ul 14-16 iulie:

  • Dinamo – CS Universitatea Craiova
  • FCU Craiova – FCSB
  • CFR Cluj – Poli Iași
  • Petrolul – Universitatea Cluj
  • Rapid – Sepsi Sfântu Gheorghe
  • Oțelul – UTA
  • Hermansntadt – Farul Constanța
  • FC Voluntari – FC Botoșani

Etapa 2:

  • Poli Iaşi – Hermannstadt
  • UTA Arad – CFR Cluj
  • U Craiova – Oţelul Galaţi
  • FCSB – Dinamo
  • Sepsi – FCU Craiova
  • U Cluj – Rapid
  • FC Botoşani – Petrolul
  • Farul – FC Voluntari

Etapa 3:

  • Hermannstadt – UTA Arad
  • CFR Cluj – U Craiova
  • Oţelul Galaţi – FCSB
  • Dinamo – Sepsi
  • FCU Craiova – U Cluj
  • Rapid – FC Botoşani
  • Petrolul – FC Voluntari
  • Farul – Poli Iaşi

Etapa 4:

  • U Craiova – Hermannstadt
  • FCSB – CFR Cluj
  • Sepsi – Oţelul Galaţi
  • U Cluj – Dinamo
  • FC Botoşani – FCU Craiova
  • FC Voluntari – Rapid
  • UTA Arad – Poli Iaşi
  • Petrolul – Farul

Etapa 5:

  • Hermannstadt – FCSB
  • CFR Cluj – Sepsi
  • Oţelul Galaţi – U Cluj
  • Dinamo – FC Botoşani
  • FCU Craiova – FC Voluntari
  • Poli Iaşi – U Craiova
  • Rapid – Petrolul
  • Farul – UTA Arad

Etapa 6: 

  • Sepsi – Hermannstadt
  • U Cluj – CFR Cluj
  • FC Botoşani – Oţelul Galaţi
  • FC Voluntari – Dinamo
  • FCSB – Poli Iaşi
  • Petrolul – FCU Craiova
  • U Craiova – UTA Arad
  • Rapid – Farul

Etapa 7: 

  • Hermannstadt – U Cluj
  • CFR Cluj – FC Botoşani
  • Oţelul Galaţi – FC Voluntari
  • Poli Iaşi – Sepsi
  • Dinamo – Petrolul
  • UTA Arad – FCSB
  • FCU Craiova – Rapid
  • Farul – U Craiova

Etapa 8:

  • FC Botoşani – Hermannstadt
  • FC Voluntari – CFR Cluj
  • U Cluj – Poli Iaşi
  • Petrolul – Oţelul Galaţi
  • Sepsi – UTA Arad
  • Rapid – Dinamo
  • FCSB – U Craiova
  • FCU Craiova – Farul

Etapa 9:

  • Hermannstadt – FC Voluntari
  • Poli Iaşi – FC Botoşani
  • CFR Cluj – Petrolul
  • UTA Arad – U Cluj
  • Oţelul Galaţi – Rapid
  • U Craiova – Sepsi
  • Dinamo – FCU Craiova
  • Farul – FCSB

Etapa 10: 

  • Petrolul – Hermannstadt
  • FC Voluntari – Poli Iaşi
  • FC Botoşani – UTA Arad
  • Rapid – CFR Cluj
  • U Cluj – U Craiova
  • FCU Craiova – Oţelul Galaţi
  • Sepsi – FCSB
  • Dinamo – Farul

Etapa 11: 

  • Hermannstadt – Rapid
  • Poli Iaşi – Petrolul
  • UTA Arad – FC Voluntari
  • U Craiova – FC Botoşani
  • CFR Cluj – FCU Craiova
  • FCSB – U Cluj
  • Oţelul Galaţi – Dinamo
  • Farul – Sepsi

Etapa 12: 

  • FCU Craiova – Hermannstadt
  • Rapid – Poli Iaşi
  • Petrolul – UTA Arad
  • FC Voluntari – U Craiova
  • FC Botoşani – FCSB
  • Dinamo – CFR Cluj
  • U Cluj – Sepsi
  • Oţelul Galaţi – Farul

Etapa 13: 

  • Hermannstadt – Dinamo
  • Poli Iaşi – FCU Craiova
  • UTA Arad – Rapid
  • U Craiova – Petrolul
  • FCSB – FC Voluntari
  • Sepsi – FC Botoşani
  • CFR Cluj – Oţelul Galaţi
  • Farul – U Cluj

Etapa 14:

  • Oţelul Galaţi – Hermannstadt
  • Dinamo – Poli Iaşi
  • FCU Craiova – UTA Arad
  • Rapid – U Craiova
  • Petrolul – FCSB
  • FC Voluntari – Sepsi
  • FC Botoşani – U Cluj
  • CFR Cluj – Farul

Etapa 15:

  • Hermannstadt – CFR Cluj
  • Poli Iaşi – Oţelul Galaţi
  • UTA Arad – Dinamo
  • U Craiova – FCU Craiova
  • FCSB – Rapid
  • Sepsi – Petrolul
  • U Cluj – FC Voluntari
  • Farul – FC Botoşani