May 23, 2024

Au fost stabilite grupele din Cupa României// “U” si CFR sunt in grupa C, iar meciul va avea loc pe CLUJ ARENA!

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 30 septembrie 2022, în premieră, componența grupelor Cupei României, ediția 2022-2023. 

Cele 24 de echipe calificate în această fază a competiției KO au fost repartizate, în funcție de clasarea lor în sezonul trecut de campionat, în trei urne valorice.

Conform regulamentului noului format al Cupei României, din grupele decise toate formațiile vor juca trei meciuri, unul cu o echipă extrasă din Urna 1, o echipă din Urna 2 și o echipă din Urna 3. 

Programul meciurilor este următorul:

Etapa 1: 3b – 1b, 2b – 1a, 3a – 2a
Etapa 2: 2a – 1b, 3a – 1a, 3b – 2b
Etapa 3: 1a – 1b, 2a – 2b, 3a – 3b

”1a” reprezintă prima echipă extrasă din Urna 1, ”2a” înseamnă a doua echipă extrasă din Urna 1. La fel și în cazurile echipelor extrase din Urna 2, respectiv Urna 3.

Grupa A: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FC Voluntari, ”FC U” Craiova, Petrolul, Dinamo, Unirea Slobozia
Grupa B: FCSB, FC Botoșani, CS Mioveni, UTA Arad, SC Oțelul Galați, Gloria Buzău
Grupa C: CFR Cluj, Farul Constanța, Rapid, Universitatea Cluj, CSC Dumbrăvița, CSM Alexandria
Grupa D: Universitatea Craiova, Campionii FC Argeș, Chindia Târgoviște, FC Hermannstadt, CS Ocna Mureș, Minaur Baia Mare

Prima etapă se joacă între 18 și 20 octombrie, a doua are loc între 8 și 10 noiembrie și a treia se joacă între 6 și 8 decembrie.

Gazdele vor fi echipele mai slab clasate în sezonul trecut.

Etapa 1 Grupa A:

Unirea Slobozia – FC Voluntari
Petrolul – Sepsi OSK
Dinamo – ”FC U” Craiova

Etapa 2 Grupa A:

”FC U” Craiova – FC Voluntari
Dinamo – Sepsi OSK
Unirea Slobozia – Petrolul

Etapa 3 Grupa A:

Sepsi OSK – FC Voluntari
”FC U” Craiova – Petrolul
Dinamo – Unirea Slobozia

Etapa 1 Grupa B:

Gloria Buzău – FC Botoșani
UTA Arad – FCSB
SC Oțelul Galați – CS Mioveni

Etapa 2 Grupa B:

CS Mioveni – FC Botoșani
SC Oțelul Galați – FCSB
Gloria Buzău – UTA Arad

Etapa 3 Grupa B:

FCSB – FC Botoșani
CS Mioveni – UTA Arad
SC Oțelul Galați – Gloria Buzău

Etapa 1 Grupa C:

CSM Alexandria – Farul Constanța
Universitatea Cluj – CFR Cluj
CSC Dumbrăvița – Rapid

Etapa 2 Grupa C:

Rapid – Farul Constanța
CSC Dumbrăvița – CFR Cluj
CSM Alexandria – Universitatea Cluj

Etapa 3 Grupa C:

CFR Cluj – Farul Constanța
Universitatea Cluj – Rapid
CSC Dumbrăvița – CSM Alexandria

Etapa 1 Grupa D:

Minaur Baia Mare – Campionii FC Argeș
FC Hermannstadt – Universitatea Craiova
CS Ocna Mureș – Chindia Târgoviște

Etapa 2 Grupa D:

Chindia Târgoviște – Campionii FC Argeș
CS Ocna Mureș – Universitatea Craiova
Minaur Baia Mare – FC Hermannstadt

Etapa 3 Grupa D:

Universitatea Craiova – Campionii FC Argeș
Chindia Târgoviște – FC Hermannstadt
CS Ocna Mureș – Minaur Baia Mare